Choď na obsah Choď na menu
 


Protest proti krutosti umelca

19. 7. 2008

Natividad – pes, ktorého zabili hladom a smädom v mene umenia


Milión podpisov proti krutosti Vargasa Habacuca.

Vargas Habacuc je Kostaričan, ktorý o sebe tvrdí, že je umelcom. V auguste uskutočnil výstavu v Manague, na ktorej priviazal psa o stenu a nechal ho zdochnúť od hladu.
Približne milión podpisov z Nemecka, Španielska, Argentíny, Brazílie a Spojených štátov, okrem iných krajín, žiada zákaz účasti tohto kostarického umelca, Guillerma Vargasa, na Stredoamerickom bienále umenia, ktoré sa uskutoční v novembri v honduraskom meste Tegucigalpa. Guillermo Vargas Habacuc je kostaričan, ktorý tvrdí, že je umelcom. V auguste usporiadal výstavu v jednej galérii v Manague, kde nechal psa priviazaného o stenu zdochnúť od hladu. Podľa neho je tento sadistický, barbarský a hlúpy čin umeleckým prejavom. Táto správa sa mi dnes dostala do rúk prostredníctvom medzinárodnej zbierky podpisov, ktorá má za cieľ zabrániť, aby sa tento mäsiar zúčastnil na Stredoamerickom bienále v Hondurase. Habacucovo obludné dielo znovuotvorilo diskusiu o hraniciach umenia, alebo o tom, ako sa pod zámienkou, že ide o umelecký prejav, môže diať celý rad zločinov, ktoré sa v skutočnosti iba snažia pritiahnuť pozornosť a sú len obyčajným patalogickým narcisizmom.
Pred dvomi rokmi, jedna výstava v Múzeu kráľovnej Sofie v Madride, predviedla paťdesiattriminútové video, na ktorom bolo vidieť ubitie kravy, no najhoršie bolo, že Rada kritikov audiovizuálneho umenia urobila vyhlásenie na obranu "kreatívnej slobody".
Aké smutné, že práve tí, čo by sa mali zamýšľať nad umením, nad jeho zmyslom a jeho morálnymi hranicami, rezignovali na zdravý rozum a uprednostnili korporativizmus a klišé. Ale čo dočerta je tvorivá sloboda? Zdá sa vám kreatívne vyhladovať psa na smrť?
A teda, prečo neurobiť umenie napríklad z týrania dieťaťa. Neodkrýva trápenie dieťaťa počas mnohých hodín veľmi kreatívnym spôsobom referenčný substrát archetypálneho strachu a ďalších podobných nezmyslov? V Habacucovom prípade vyvstáva ešte jedna základná otázka, jedna z hraníc zdvorilosti v 21. storočí: pochopenie našej organickej kontinuity so zvyškom zvierat a istota, že nebudeme schopní rešpektovať nás samých ak nerešpektujeme ostatné živé bytosti rovnako, ako po Francúzskej revolúcii, sa bolo treba naučiť, že sloboda človeka sa dá dosiahnuť iba vtedy, ak sa bude vzťahovať aj na ženy.


Rosa Montero, španielska novinárka a spisovateľka
19-3-2008
zdroj: IBERARTE
preklad - p. Jarmilka Novodomská 

Pani Jarmilka (MIC) nám pomohla napísať protest:

Znenie:

Protesta

Queremos manifestarles que estamos totalmente en contra de la tortura de los animales y sometimiento de los animales a tal tortura. Estamos seriamente preocupados por el caso del perro Natividad que murió de hambre directamente en la exposición del "artista" Guillermo Vargas Habacuc. Tal trato no tiene nada que ver con el arte y es intolerable que tal artista represente el arte en cualquier país del mundo. La crueldad humana no tiene nada en común con el arte y tenemos esperanza, de que no se vuelva a repetir. El arte debe dedicarse al cultivo del bien y no a lo contrario.

Preklad

Vec: protest

Sme zásadne proti týraniu zvierat a vystavovaniu zvierat utrpeniu. Veľmi nás znepokojil a pobúril prípad psa Natividad, ktorý zomrel priamo na výstave "umelca" z Kostariky Guillerma Vargasa Habacuca, ktorý na výstave prezentoval smrť psa vyhladovaním a vystavoval ho na svojej výstave medzi exponátmi. Takéto zaobchádzanie nemá nič spoločné s umením a je neprípustné, aby takýto umelec prezentoval umenie v ktorejkoľvek krajine. Ľudská krutosť nemá nič spoločné s umením a dúfame, že takéto niečo nebudete viac opakovať. Umenie má u ľudí pestovať dobro a nie naopak.


Tento protest budeme posielať spoločne. Prosím každého kto chce protest podporiť, aby nám napísal mailom na psiadusa@psiadusa.sk svoje meno + priezvisko

Ďakujeme.


 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

protest proti krutosti umelca

(lorencova irena, 13. 12. 2010 0:29)

pane boze kto mu toto dovolil chudacik psik za toto by som ho zbicovala tak ze by nevedel chodit vymletý blbec ako sa mozu na toto ludia pozerat,co pozerat ako toto toleruju zobudtme sa ludia zvierata sa nevedia branit

imbecil

(Jarmila, 23. 3. 2010 13:33)

To fakt nie je možne že može byt človek bez citu k zvieratam to dokedy budeme trpiet takych psychopatov čo tu vobec robia na svete ved to je uplny odpad ludstva .som z toho uplne zufala ludia dobry čo milujete zvieratka čo budeme robit? aby sme takym činom zabranili.Tolko bolesti a bezbranosti človeka ani nebaví žit!

Hovado

(Denisa, 22. 3. 2010 11:57)

Toto snad už není možné. Jak vůbec může někdo poskytnout jediný kousek prostoru na takovéto jak on tomu říká umění? To snad néé. Je to odporné to jen číst, jak se na toto mohl někdo dívat. Já tohle vidět na místě bych toho krypla odstřelila, takový magor nemá na světě co dělat. A to co tam mají za zákony, že ho ještě nezavřeli, však je to trestné nebo snad ne? Zavedla bych znovu elektrické křeslo, třeba by si svoje činy nějaký takto nemocný magor rozmyslel. Dívat se na utrpení psa, který se nemá jak bránit, v tom se někdo vyžívá? Díval by se někdo takto i kdyby místo psa tam leželo malé mimino a nebo dospělý člověk a tenhle magor by ho tam nechal hlady umřít? Taky by to považoval někdo za umění??? Toto nejsou lidi, jsou to hovada, který nemají mezi náma podle mě právo na život. Doufám, že se podaří něco s tím týráním konečně udělat, držím vám palce.

Ten človek by sa mal ísť liečiť

(Choroba , 22. 3. 2010 8:48)

Je to chorý magor a divím sa všetkým ľudom, ktorí obdivujú jeho morbídne "diela". Špinavec jeden. Zavrieť ho do basy za týranie!!!

úchyl

(katreena, 22. 3. 2010 8:25)

Ako sa TOTO môže stať? Ako to, že mu nikto nezabránil?

odporné hovedo zdegenerované

(Jana , 30. 12. 2008 2:33)

Ako moze to vsivavé odporné zdegenerované HOVEDO vôbec este chodit po svete??? To naozaj este nikto neodchýtil a nezmlátil tak ze by sa ten hajzel uz viac nepostavil na nohy? Tento ujetý "umelec" má jediné stastie, ze som ho ja a moji známi milovníci psov nestretli tu na SVK...hovedo odporné, je mi z neho na grc!!!!