Choď na obsah Choď na menu
 


Prečo sa psy v karanténnej stanici utrácajú?

19. 7. 2008

Autor - anonymnýTAKÚTO ODPOVEĎ DOSTALA JEDNA PANI NA OTÁZKU PREČO SA V KARANTÉNNEJ STANICI VO ZVO-LENE PSY UTRÁCAJÚ A PREČO MESTO NEZRIADILO MIESTO KARANTÉNY ÚTULOK!!!!!!!!!Dobrý deň,

mnohí nám dávajú otázku, prečo bola zriadená karanténna stanica a nie útulok, kde by neboli utrácané zvieratá a kde môžu byť neobmedzene dlho.V roku 2003 vedenie mesta Banská Bystrica rozhodlo o zriadení karanténnej stanice z dôvodu potreby riešiť problémy spojené s túlavými resp. opustenými a týranými zvieratami /psami resp. mačkami/ na území mesta so súčasným minimalizovaním finančných nákladov na jej prevádzku. Po rokovaní s predstaviteľmi mesta Zvolen došlo k dohode a na základe vyhlášky č.231/1998 Z.z. dňa 1.5.2004 bola spustená prevádzka karanténnej stanice /ďalej len KS/.

Hlavný rozdiel medzi útulkom a KS je v tom, že v útulkoch sa zvieratá /psy a mačky/ držia neobmedzene dlho, čo sa v konečnom dôsledku môže javiť ako humánne. Je však potrebné sa zamyslieť nad otázkou, či je naozaj humánne držať takto zviera zavreté kdesi v koterci po veľmi dlhú dobu bez vyhliadky na lepšiu budúcnosť s tým pocitom, že robíme dobrú vec?! Podľa výskumov bolo zistené, že zviera v tomto prípade pes alebo mačka má vedomie, čiže vníma bolesť, úzkosť, strach a pod. - pre svoj normálny vývin sa potrebuje citovo naviazať na človeka, to znamená potrebuje cítiť jeho lásku, pohladenie, výcvik -- pes nie je materiál, ktorý stačí umiestniť niekam ako nejakú vec napr. pneumatiku - je to živý tvor so svojimi potrebami... Bez zabezpečenia týchto atribútov zviera trpí, čo určite humánne v žiadnom prípade nie je! Ak je zviera držané neobmedzene dlho v útulku predstavuje to okrem emocionálneho ochudobnenia zvieraťa /a tým jeho utrpenia/ aj značné finančné náklady na jeho starostlivosť na náklady organizácie zriaďujúcej útulok v tomto prípade mesta, ak hovoríme o komplexnej starostlivosti, čo tiež nie je zanedbateľný fakt pri počtoch opustených psov v našich mestách! Na úkor počtu umiestnených zvierat - útulky trpia nedostatkom finančných prostriedkov a tým zároveň dochádza ku zníženiu kvality starostlivosti o umiestnené zvieratá.

V karanténnej stanici sú zvieratá /psy a mačky/ umiestnené po určitú dobu to znamená spravidla 30 dní -- za túto dobu sú prostredníctvom webovej stránky, siete milovníkov zvierat a médií ponúknuté na adopciu. Pracovníci KS sa o zvieratá riadne starajú a použité finančné prostriedky sa snažia využiť účelne tzn. maximálne skvalitniť pobyt zvierat v KS. Zamestnanci robia všetko preto, aby nemuseli pristúpiť ku eutanázii zdravých zvierat, ale v prípadoch keď o ne nie je prejavený záujem, nie sú adaptabilné na nového majiteľa, sú choré alebo nadmieru agresívne v súlade so zákonom 39/2007 Z.z. o veterinárnej starostlivosti §22 ods.4 sú eutanazované zmluvným veterinárnym lekárom.Vďaka obetavej práci zamestnancov KS ich snahy /vyhľadávanie sponzorov pre KS -- krmivo, rôzny spotrebný materiál.../a zapálenia pre dobrú vec doba od prijatia zvieraťa do KS po jeho ukončenie nemusí byť striktne 30 dní, ale je možné ju v ojedinelých prípadoch samozrejme predĺžiť. Ako už bolo spomenuté zvieratá sa utrácajú v ojedinelých prípadoch v súlade zo zákonom. V žiadnom prípade nie je v našom záujme utrácať zvieratá bezdôvodne !

S pozdravom

Andrej Huťka
referent MsÚ BB - vedúci KS ZV


TAKŽE Z TOHO MAILU JEDNOZNAČNE VYPLÝVA ŽE KAŽDÝ KTO DRŽÍ ZVIERA DLHŠIE AKO 21 DNI V KOTERCI HO ASI TÝRA! HM ČO TIE PSY ŽIJÚCE CELY ŽIVOT V KOTERCOCH??? ČO TIE KTORÉ ĽUDIA NEDRŽIA V BYTOCH? PODĽA "ZODPOVEDNÉHO" VEDÚCEHO KS ZV JE TO TÝRANIE. NUŽ KAŽDÝ SI ZAKONY VYSVETĽUJE PO SVOJOM A ZJAVNE KAŽDÝ MA SVOJE PREDSTAVY, ÚMYSELNÉ NEPÍŠEM O ZNALOSTIACH, O STAROSTLIVOSTI O ZVIERA. ZJAVNE NIE JE KAŽDÉMU JASNÉ ČO SKUTOČNE PES POTREBUJE. Z UVEDENÉHO TEDA VYPLÝVA ŽE AK JA AKO CHOVATEĽ DRŽÍM DOMA ŠTEŇA DO POL ROKA KÝM NENÁJDEM ZODPOVEDNÉHO NOVÉHO MAJITEĽA TAK HO VLASTNE TÝRAM???!!! ZAUJÍMAVÉ....

Ľudia v meste ZV a BB sa búria a žiadajú zmenu vedenia KS a zmenu prístupu a starostlivosti o psy v KS. Podporte ich prosím rozoslaním tohto mailu ďalším ľuďom a oslovením s Vaším názorom a pohľadom priamo na primátorov týchto miest.

Kontakty:

Primátor ZVOLENA
Sekretariát primátora 045-5330 006
kancelariaprimatora@zvolen.sk

Námestie slobody 229
960 01 Zvolen
Telefón: 045 - 5303 111
Fax: 045 - 5331 428
e-mail: mesto@zvolen.sk

Primátor BANSKEJ BYSTRICE
Mgr. Ivan Saktor
Zvolený za koalíciu: Smer-SD, SNS, SZS
Pracovisko: Mestský úrad, ČSA 26, Banská Bystrica

Telefón: 048/ 4330 102, 103
Fax: 048/ 411 35 75
E-mail: kancelariaprimatora@banskabystrica.sk


PSY V KS ZVOLEN NIE SU VAKCINOVANÉ NA INFEKČNÉ A VÍRUSOVÉ OCHORENIA TAKŽE ŠTENIATKA SÚ NAKAZENÉ A UMIERAJÚ BEZ EUTANÁZIE A LIEČBY!!! SPIA V BETÓNOVÝCH KOTERCOCH MAX NA PALETÁCH LEBO JE TO ĽAHŠIE ČISTITEĽNE. TAKMER VŽDY AK ZAVOLÁTE SO ZÁUJMOM O ADOPCIU ČISTOKRVNÉHO PSÍKA KTORÉHO NÁJDETE NA STRÁNKE KS ZV URČITE SA DOZVIETE ŽE JE REZER-VOVANÝ AJ KEĎ SA V KS NACHÁDZA ĎALŠÍCH NIEKOĽKO TÝŽDŇOV!!! KAM TIE PSY IDU??? ČO SA S NIMI DEJE? V TEJTO KS JE NUTNE DAŤ STOP VEDENIU! PRIMÁTORI MESTA ČASTO ANI NETUŠIA ČO SA TAM SKUTOČNE DEJE A V AKÝCH NEVYHOVUJÚCICH PODMIENKACH SÚ PSY DRŽANE!!! VEĽA PSOV JE VYVÁŽANÝCH DO NEMECKA ALE JE OTÁZNE KDE IDU PENIAZE KTORÉ NEMCI ZAPLATIA ZA KAŽDÉ-HO PSA, KEĎ JE VŠEOBECNÉ ZNÁME ŽE SÚ TO SUMY OD 50 EURO HORE ZA JEDNÉHO PSA. A TO NEVRAVÍME O MNOŽSTVE KRMIVA KTORÝM NEMECKÉ ÚTULKY PODPORUJÚ TIE NAŠE NA SLOVENSKU, KDE TO KRMIVO IDE KEĎ MESTO KAŽDÝ MESIAC PLATÍ ZA KRMIVO PRE KS. LEN VĎAKA PODPORE ĽUDÍ KTORÝM NIE JE ĽAHOSTAJNÍ ŽIVOT BEZBRANNÝCH TVOROV JE MOŽNÉ ZMENIŤ TO!!!!

PREČO TATO KS NEMÔŽE FUNGOVAŤ NA ROVNAKO DOBREJ ÚROVNI AKO NAPR. KS V ŽIARI NAD HRONOM KTORÁ JE ZÁROVEŇ ÚTULKOM A HOCI TIEŽ PATRI POD MESTO, ICH ÚROVEŇ JE OVEĽA OVEĽA VYŠŠIA AKO KS ZVOLEN. V TEJTO KS SÚ ČISTÉ KOTERCE BEZ EXKREMENTOV, PSY MAJÚ KAŽDÝ DEŇ 2 HODINOVÝ VÝBEH, MAJÚ VŽDY MISKU S VODOU A ICH STAROSTLIVOSŤ SA SO STARO-STLIVOSŤOU V KS VO ZVOLENE NEDÁ ANI POROVNAŤ. 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Konštatovanie

(bobo, 24. 1. 2011 14:35)

Je to veľmi poľutovania hodné, že niektorí ľudia dokážu mať takýto prístup k zvieratkám a môžu sa dívať na seba každý deň do zrkadla. Nedokážem slovami vyjadriť smútok a ľútosť nad všetkými havkáčmi a mňaukáčmi. Problém ale treba riešiť od koreňa, som z okresu Žilina, žiaden útulok v Žiline a ani v Martine nie je, v MT je karanténna stanica a nikoho tam nevpustia. Je to myslím celoslovenský problém!!!!!!

Otazka?

(Petra, 5. 1. 2010 18:25)

Preco daju zabijat psov ked nieco urobia zle- napriklad ze niekoho uhryzne, ved to nie je ich chyba, niekto ich to musel naucit...a ty by mali ist do basy, namiesto toho daju zabit toho psa! A...a... aj psi maju zivot, nie!?

KS- Zvolen

(Katarina, 8. 6. 2009 22:56)

Dobrý deň,
Do KS vo ZV som priniesla psíka , ktorého som si žiaľ z rodinných dôvodov nemohla nechať. Utulky boli plné a tak som ho zaniesla do KS. Chodila som ho tam aj venčiť a nosila aj žrať ako sa mi len dalo.Jedného dna som im zavolala, že ako je možné, že fotka psa nie je už na internete tak mi povedali, že pes si zobrali na Kalinku do rodinného domu, že mu tam bude dobre...dnes mi však prišlil mail, že môjho psa videli u cigáńoch a bezdomovcoch, takže pracovníci z KS psov dávajú aj takýmto ľudom..Pracovníci z KS vo zvolene klamú všetkých ľudí a o psov sa vôbec nestarajú. Tento pes bol vychudnutý a mal žltačku a chovali ho nejakým svinstvom...Je to strašné...

KS

(NIKITA, 14. 5. 2009 14:47)

Dobrý deň,
V KS vo Zvolene som bola prvýkrát vo Februári 2009 a bola som zhrozená. To čo som videla si myslím, že nenechá chladného žiadneho človeka, ktorý má aspoň trochu cit. Psíky sa triasli v treskúcej zime na betóne a v miskách mali zamrznutú vodu a jedlo. A to sa mi podarilo vidieť len tak , že sa mi na chvíľku podarilo vojsť ku kotercom. Samozrejme po pár minutách som bola z tadiaľ vyvedená zamestnancom KS. Aj mňa by zaujímalo kde idú peniaze, ktoré v KS vyberajú a prečo je KS v takom stave v akom je...idú tam predsa peniaze z našich daní a to dosť veľké!!! Vinu v akom stave KS je nedávam zamestnancom KS, ale ich nadriadeným!! Taktiež by som chcela vedieť z akého dôvodu psíkovia keď su chorí nie su liečení , ale zomierajú tam v bolestiach!!!! A pána Huťku sa chcem spýtať akým právom zakázal prístup ľuďom ku kotercom. KS je verejné miesto a slúži verejnosti!!! Myslím , že to má len jeden dôvod, videli by to čo ja!!! A to čo ste písali o útulkoch!!! Prosím Vás, to máte z kadiaľ....

: (

(MYA, 1. 12. 2008 10:49)

no comment